Anastázia mat

Naša tajná zbraň: Je7.
Mat je tak nenápadný, že môžu doň spadnúť aj silní hráči! (Názov matového obrazcu "Anastázia" je odvodený z novely "Anastasia und das Schachspiel" autora Wilhelma Heinse, ktorý ju uviedol v roku 1803).
Kľúčovou súčasťou tejto jednoduchej, ale nebezpečnej pasce sú:
  1. biely jazdec na poli e7
  2. čierny pešiak na g7 a
  3. čierny kráľ na poli h8.
Takáto formácia skrýva v sebe osobité nebezpečenstvo pre brániacu sa stranu. Biely Je7 odoberá dva hlavné potenciálne ústupy čierneho kráľa - pole g8 a g6. Matová sieť sa uzavrie, ak útočná strana môže dať šach po h- stÍpci dámou alebo vežou. V niektorých prípadoch dochádza i k násilnému otvoreniu h- stÍpca pomocou obete (najčastejšie na poli h7), napr. i dámy.

Typický matový obrazec Anastázia matu.

Útočné figúrky sú pripravené: Jd5 na spustenie akcie, Vc5 k prevodu na h- stÍpec, Dc2 na otvorenie h- stÍpca:
1. Je7+ Kh8 2.Dxh7+ Kxh7 3.Vh5x. Mechanizmus si dobre zapamätajme.

Dg01: Skúsenému oku neuniká podobnosť pozície s modelovým matom:
Riešenie: 1...Je2+ (Raz - jazdec do bojového postavenia)2.Kh1 Dxh2 (Dva - dáma otvára matujúci stĺpec)3. Kxh2 Vh4x (Tri - veža zasadzuje smrteľný úder).

Dg02: Prvý dojem - tu musí byť Anastázia! Niečo tu však nesedí. Biele figúrky v ideálnom postavení: Je7 odoberá g8-g6, Vh1 i Dg4 sú pripravené k úderom, ale čo rušivý Jf8? (kryje pole h7). Ako forsírovať výhru ? (čierny hrozí Dxc2+).
Riešenie: 1.Vxh7 Jxh7. Samozrejme nie 1...Kxh7 2.Dh5x. a čo teraz ? 2.Dc8+! Jf8 3. Dxf8 Kh7 4. Dg8x. V záverečnom postavení zisťujeme osoh pešiaka g5.

Dg03: Anastázia pokúša aj do tretice! (Všetky figúry sú na "správnom" mieste.) Je možné ju dosiahnuť? Úvodné ťahy 1...Je2 2.Kh1 zapadajú do známej schémy, ako však ďalej?
Riešenie: 2.Dxg4!! Elegantný výstup z možnej výmeny dám. Kde je však matový záver? 3.hxg Vxh5+ 4.gxh5 Vxh4x. Tak tomuto sa hovorí sesterská láska !